Život
Detstvo
Diana Frances Spencerová sa narodila 1. júla 1961 v aristokratickej rodine Spencer. Jej otec sa volal John Spencer a matka Frances Rocheová, neskôr Spencer. Vyrastala so svojimi súrodencami v Park House na sandringhamském statku. Bola pokrstená farárom a bývalým biskupom Percym Herbertom.
Dianu ťažko zasiahol rozvod rodičov v roku 1969. Ona, jej brat a dve sestry boli zverení do otcovej starostlivosti. Aj napriek tomu, že si obaja rodičia našli nových partnerov, Diana si zachovala k obom veľmi vrelý vzťah. V roku 1975 sa jej otec stal ôsmym grófom Spencerom po smrti dedka Alberta Spencera, a preto sa jej titul zmenil na Lady Diana Spencerová (dovtedy smela používať titul ctihodná Diana Spencer).
Vzdelanie
Diana študovala v Riddlesworth Hall v Norfolku a potom vo West Heath Girls 'School v Sevenoaks, kde bola považovaná za podpriemernú študentku. Nezvládla skúšky, a tak v roku 1977 opustila West Heath a navštevovala inštitút Alpin Videmanette, čo bola súkromná dievčenská škola v Rougemont vo Švajčiarsku. Nikdy nevynikala v učení, ale vo West Heath v Kente v roku 1977 bola odmenená špeciálna cenou za svoju prácu (službu). Bola popisovaná ako dievča, ktorá vie, čo je potrebné urobiť, a robí to, ako si myslia, že je to správne.
Keď sa vrátila zo Švajčiarska do Londýna, krátkodobo tam pracovala ako opatrovateľka a vychovávateľka pred tým, než sa stala učiteľkou v materskej škole. Diana bola talentovaná amatérska speváčka, vynikala v športe a údajne túžila byť tanečnicou.
Svadba
Diana a jej súrodenci vyrastali v dome svojho otca na kráľovských statkoch v Sandringhame a v rodinnom dome svojho otca v Althorp. Poznala kráľovskú rodinu od raného veku. S Charlesovým mladšími bratmi Edwardom a Andrewom si v detstve hrala.
Milostný život princa Charlesa bol vždy predmetom špekulácií v tlači. Ohľadom jeho budúce manželky na neho bol kladený požiadavku, aby jeho nevesta bola členkou anglikánskej cirkvi. Jeho prastrýko gróf Louis Mountbatten, ktorý bol zavraždený v roku 1979, mu dal radu, aby sa oženil s nevinnou mladou dievčinou, ktorá k nemu bude vzhliadať. Aby získal súhlas svojej rodiny, očakávalo sa, že jeho nevesta bude mať kráľovský alebo šľachtický pôvod. Zdalo sa, že Diana spĺňa všetky podmienky. Charles ale najprv chodil s jej sestrou Sarah, ktorá budúci kráľovský pár zoznámila.
Diana a Charles spolu začali chodiť v roku 1980 a zo začiatku bol ich vzťah utajovaný pred médiami. Ale čoskoro kamery a foťáky zachytili "Shy Di" (plachú Dianu), ktorá vo svojich 19 rokoch očarila celý svet svojou krásou a nevinnosťou. Charles ju požiadal o ruku vo februári roku 1981. Zásnubný fotografie ukazujúce usmievavá pár a Dianu ukazujúc svoj prsteň - 18karátový zafír vykladaný diamantmi sa stali veľmi populárnymi. Svadba sa konala v katedrále sv. Pavla 29. júla 1981. Svadobnú cestu Charles s Dianou strávili v Hampshire a potom na kráľovskej jachte Britannia v Stredozemnom mori. Vzťah princa a princeznej sa stal takmer verejným vlastníctvom.
Dedičia trónu
Kráľovský pár nenechal verejnosť dlho čakať na oznámenie, že čakajú nástupca trónu. Diana porodila Williama Arthura Philipa Louisa 21. júna 1982, menej ako rok po ich svadbe. O dva roky neskôr, 15. septembra 1984, uvidel svetlo sveta druhý syn princ Henry (Henry Charles Albert David). Bola veľmi oddanou matkou a pokúšala sa vystaviť svoje synov tiež životu mimo palác.
Objavili sa však špekulácie, že biologickým otcom Harryho je major James Hewitt, inštruktor jazdy a milenec lady Diany. Major a Diana sa spoznali v roku 1981; hoci Diana tvrdila, že ich románik začal až v roku 1987, sú tvrdenia, že začal už krátko po zoznámení. Či tak alebo tak, Hewit sa dal počuť, že hrdzavé vlasy Harryho sú rovnaké ako jeho; ľudia tvrdia, že sú si podobní.
Lady Diana v spoločnosti
Diana poctivo plnila povinnosti kráľovského života s úctou, ktorá povzbudzovala kráľovskú rodinu. Diana v skutočnosti vyzerala, že si užíva strihanie stužiek a zbieranie peňazí pre charitu. Rozdávala teplo a záujem priamym a úprimným spôsobom ako chudobným ľuďom, tak celým davom. Diana vysoká, štíhla a očarujúce si užívala moderného obliekania a nosila najnovšie britskú módu. Jej fotografie sa stali na verejnosti veľmi populárne, pretože zobrazovali vzor moderného člena kráľovskej rodiny.
Kríza a rozvod s princom Charlesom
V druhej polovici 80. rokov sa však začali medzi Dianou a Charlesom objavovať problémy a ich vzťah dostával trhliny. Ich záľuby sa líšili. Charlesovho vášňou boli kone, záhradníčenie a architektúra. Diana milovala popovú hudbu, prepychové oblečenie a klebety. Okolo roku 1986 začal Charles znovu navštevovať svoju starú lásku Camillu Parker Bowlesovou, zatiaľ čo Diana trpela bulímiou a dokonca sa pokúsila o samovraždu. Charles a Diana sa aj napriek tomu objavovali na verejnosti spolu, ale osobný život žili každý svoj vlastný. Zvesti o nesúlade páru sa rýchlo stali oficiálnymi, keď 9. decembra 1992 vtedajší predseda vlády John Major oznámil parlamentu, že Charles a Diana žijú oddelene. Po dlhom riadenia boli rozvedení 28. augusta 1996. Aj po rozvode však Diana oficiálne zostávala členkou kráľovskej rodiny ako matka budúceho následníka trónu.
Služba ostatným ľuďom
Od zasnúbenie s princom Charlesom v roku 1981 až do svojej smrteľnej automobilovej havárie v roku 1997 bola Diana jednou z najznámejších žien po celom svete. Počas svojho života bola často označovaná za najviac fotografovanú osobu na zemi. Po rozvode s Charlesom Diana usilovala o vytvorenie svojho nového verejného postavenia a pôsobenia. Bojovala proti nášľapným mínam, navštívila Bosnu a Angolu a tiež pokračovala vo svojej práci v organizácii na pomoc ľuďom postihnutým AIDS a v charitách pre deti.
Charitatívna činnosť
Lady Diana navštevovala nemocnice, utešovala chorých a prevzala ochranu nad niekoľkými charitatívnymi organizáciami. Diana tiež zorganizovala verejnú dražbu 79 odevov pozbieraných za celých 15 rokov, ktoré prežila po boku princa Charlesa; všetok výťažok potom venovala charite.
Mínové polia
V januári roku 1997 navštívila Angolu, kde slúžila u medzinárodného červeného kríža ako VIP dobrovoľník. Išla na návštevu do nemocnice k ľuďom, ktorí prežili výbuch nášľapné míny, zúčastnila sa projektu "uvedomenie si nebezpečenstva mín okolo domovov a dedín".
V auguste 1997 odišla do Bosny a celým svetom preletela fotografie princeznej vo vojenskej bunde a prilbe, prechádzajúci sa po mínovom poli. Jej záujem o míny bol zameraný prevažne na zranenia nimi spôsobenú, a to najviac na deťoch, ktorá stále pribúdajú, aj keď vojna už dávno skončila.
Princeznina snaha ovplyvnila v januári 2005 Organizácii spojených národov (OSN), ktorá vehementne apelovala na národy ako producentov veľkého množstva min. Čína, India, Južná Kórea, Pakistan, Rusko i USA avšak nepodpísali Ottawský zmluvu, ktorá zakazuje výrobu a využitie protipechotných mín.
AIDS
Ďalšie fotkou, ktorá obletela svet v apríli 1987, bola Lady Diana sediaci na posteli človeka nakazeného vírusom HIV a hladiace mu ruku. Chcela tak ukázať svetu, že títo ľudia si nezaslúži žiadnu izoláciu a opovrhnutie, ale súcit a vľúdnosť ostatných. Zároveň tak dala trpiacim nádej na lepší život aj s chorobou a podarilo sa jej zmeniť názor a pohľad verejnosti. Diana podnikala tiež tajné návštevy v nemocniciach u smrteľne nakazených pacientov AIDS. Tieto výlety boli médiám skryté.
Dianinho smrť
Neskoro v noci 30. augusta 1997 opustila so svojim milencom Dodim Al-Fayedom hotel Ritz na Place Vendôme v Paríži a snažila sa uniknúť deviatich francúzskym novinárom, ktorí ju prenasledovali. Krátko po polnoci v nedeľu 31. augusta vošlo auto do tunela v blízkosti Place de l'Alma. Údajne opitý vodič Henri Paul išiel pri úteku bulvárnym novinárom rýchlosťou 95-110 km / h, čím prekročil povolenú rýchlosť. Automobil značky Mercedes (Trieda S, model W140) narazil do steny na pravej strane, odrazil sa a čelne narazil do trinásteho z pilierov, ktorý podopieral strechu tunela.
Dodi Al-Fayed a Henri Paul boli mŕtvi hneď na mieste nehody. Lady Diana ležala uväznená pod troskami auta. Potom, čo ju záchranári stabilizovali a odviezli do nemocnice Salpêtrière, sa zistilo, že jej zranenia sú príliš rozsiahla. Jej srdce bolo premiestnené z ľavej na pravú stranu hrudníka s rozrezal pľúcnou tepnou. Aj napriek operácii museli lekári nakoniec konštatovať Dianinu smrť.
Lionel Jospin (francúzsky premiér), Bernadette Chirac (manželka prezidenta Jacquesa Chiraca) a Bernard Kouchner prišli vzdať princeznej posledný poklonu. Do Anglicka telo previezol princ Charles a Dianine dve sestry.
Pohreb a miesto posledného odpočinku
Dianinho smrť bola sprevádzaná neobyčajne hlbokým a rozsiahlym smútkom celého sveta. Pohreb sa konal 6. septembra vo Westminsterskom opátstve.
Na jej pohreb prišli smútiť tri milióny ľudí nielen z Londýna a poslednú rozlúčku sledovalo dve a pol miliardy divákov v 187 štátoch. Viac ako milión kytíc bolo prinesené a položených pred prah domu Jána Mauler. Elton John tiež přetextoval svoju baladu "Sviečka vo vetre" a venoval ju zosnulej. Nad vjazdom do tunela, kde Diana zomrela, sa nachádza pamätník Plameň Slobody (Flamme de la Liberté) z roku 1989, ktorý slúži princezniným ctiteľom na uctenie jej pamiatky.
Diana je pochovaná v Althorp Park, vo svojom domove v Northamptonshire, na malom ostrovčeku uprostred jazera známom ako The Oval. Cestu k jazierku lemuje 36 dubov, podľa jej veku v čase smrti. Namiesto stráží štyri čierne labute. Blízko tiež stojí starobylé arborétum, ktoré chránia pred slnkom stromy zasadené princom Williamom, princom Harrym, ďalšími členmi rodiny aj princeznou samotnú.
0 komentárov:
Zverejnenie komentára